Tekstas:
Paveiksliukai:
Vakcinacija keičia Lietuvoje medicininių atliekų kiekius

Pradėjus skiepyti gyventojus nuo Covid-19 viruso, Lietuvoje pradėjo mažėti pavojingomis laikomų medicininių atliekų kiekiai ir keičiasi jų surinkimo geografija.

Vienintelė Lietuvoje medicinines atliekas tvarkanti bendrovė „Toksika“ teigia, kad iki praėjusių metų gruodžio buvo stebimas Covid -19 užkratą turinčių atliekų kiekio augimas, o nuo šių metų sausio atliekų kas mėnesį mažėja.

Didžiąją dalį atliekų sudaro COVID-19 tyrimams ir pacientų gydymui bei slaugymui naudojamos medicininės priemonės.

„Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas sako, kad gruodį „Toksika“ sunaikino rekordinį medicininių atliekų kiekį – 330 tonų, o šių metų kovą – jau 154 tonas. Per dieną pandemijos periodu vidutiniškai utilizuojama apie 12 tonų medicininių atliekų, kai iki pandemijos šių atliekų būdavo sunaikinama apie 3 tonas per dieną.

„Per pandemiją prioritetą teikiame medicininėms atliekoms, kurios yra infekuotos Covid-19, ir atkeliauja iš ligoninių, globos namų, mėginių paėmimo punktų, kitų vietų, kuriose susidaro atliekos, infekuotos virusu. Šiuo metu medicininių atliekų kiekiai ėmė mažėti, nes jau paskiepyta dalis gyventojų, tad sumažėjo ir infekuotų atliekų iš globos namų, patikros punktų ir kitų vietų. Kartu padidėjo atliekų iš vakcinacijos vietų, prasidėjus masiniam skiepijimui“, – sakė „Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas.

Pasak jo, „Toksikoje“ gaunamos medicininės atliekos naikinamos prioriteto tvarka. Pandemijos laikotarpiu susidariusios medicininės atliekos saugiai deginamos „Toksikos“ pavojingųjų atliekų deginimo jėgainėje.

„Toksikoje“ yra įrengta vienintelė Baltijos šalyse specialiai medicininėms atliekoms deginti skirta linija, kuri veikia žmogui neprisiliečiant prie atvežtų atliekų. Pavojingosios atliekos sudeginamos 1200 laipsnių temperatūroje.

A.Dirvinskas sakė, kad „Toksika“ labai atsakingai žiūri į savo įmonės misiją – saugiai utilizuoti tas medicinines atliekas, kurios infekuotos COVID-19 virusu.

“Įmonė sėkmingai sutvarkė kelis kartus išaugusius medicininių atliekų kiekius, parodydama savo galimybes užtikrinti šalies apsaugą nuo viruso. Lietuvoje kilus pandemijai staiga išaugę medicininių atliekų kiekiai tapo iššūkiu “Toksikai”, ir ji sėkmingai  įgyvendino valstybei svarbią misiją – saugiai utilizuoti infekuotas atliekas ir apsaugoti visuomenę”, – sakė „Toksikos“ direktorius.

“Toksika” pati surenka medicinines atliekas iš ligoninių, patikros punktų ir kitų gydymo įstaigų bei  priima kitų surinkėjų atvežamas atliekas iš medicinos bei kitų įstaigų.

Imdamasi visų šių priemonių „Toksika“ aktyviai prisideda prie Covid-19 pandemijos stabdymo Lietuvoje.