Šriftas:
Nuotraukos:
Medikai, turėję kontaktą su virusu, privalo saugiai utilizuoti medicinines priemones ir vienkartinę aprangą

Pavojingųjų atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovės „Toksika“  specialistai sako, kad visą medicininę aprangą ir medicinines priemones, kurios buvo naudojamos kontaktuojant su galimai užsikrėtusiais pacientais, medikai privalo saugiai supakuoti ir iškart atiduoti utilizavimui. Specialistai nerimauja, kad užkrėstos atliekos nebūtų išmetamos į buitinių atliekų sąvartynus, nes tai padidina viruso plitimo riziką.

„Toksika“ parašė atskirą kreipimąsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su nurodymais, kaip medicininės atliekos turėtų būti pakuojamos ir atiduodamos utilizuoti – jos turi būti atskirtos nuo kitų atliekų, paženklintos ir papildomai saugiai užklijuotos.

Šiuo metu į „Toksiką“ keliauja medicininės priemonės, panaudotos nustatant ir gydant koronavirusą iš mobiliųjų patikros punktų ir ligoninių. „Toksika“ vienintelė Baltijos šalyse turi specialią atliekų tvarkymo liniją, skirtą iš medicinos įstaigų atkeliaujančioms atliekoms. Ši linija sukonstruota taip, kad įmonės darbuotojams visiškai nereikia liestis prie atvežtų atliekų, o atliekos yra saugiai sudeginamos 1200 laipsnių temperatūroje.

„Mes galime sudeginti 6-10 tonų medicininių atliekų per parą. Tikimės, kad visos medicinos įstaigos, kurios dirba su koronavirusu užkrėstais pacientais, užtikrins saugų atliekų surinkimą ir supakavimą, o ne išmes šias užkrėstas atliekas į buitinių atliekų sąvartynus. Tai būtų neatleistinas nusižengimas, nes tik dar labiau platintų aplinkoje pavojingą virusą. Viskas, kas lieka po užkrėstų pacientų aptarnavimo ir tikrinimo, turi būti saugiai sunaikinta“, – perspėjo „Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas.

„Toksikos“ darbuotojai yra apmokyti, kaip reikia saugiai utilizuoti užkrėstas atliekas, turi visą reikiamą apsaugančią aprangą, priemones, užtikrinančias saugų darbą.

Į „Toksiką“ atkeliavusios atliekos yra papildomai apipurškiamos dezinfekcine priemone. Atliekas priimantys darbuotojai dėvi apsauginius kombinezonus, prijuostes, vienkartinius antbačius, apsauginius šalmus, akinius, pirštines, vienkartinius respiratorius.

Darbuotojai atvežtų atliekų dėžių neliečia – tam yra skirtas pneumatinis įrenginys, kuris dėžes pakelia ir padeda ant specialiai šioms atliekoms skirtos transportavimo juostos. Medicininės atliekos iš čia tiesiai keliauja į deginimo krosnį, kur 1200 laipsnių temperatūroje saugiai sudeginamos ne tik infekuotos priemonės, bet ir cheminės medžiagos, kurios gali būti pavojingos, pvz., chloras ir kiti chemikalai.

„Toksikos“ vadovas sakė, kad darbuotojų apsaugos priemonių įmonei netrūksta. Pasirengimo pandemijai patirtį įmonė pradėjo kaupti dar tada, kai pasaulyje kilo Ebolos virusas. „Toksika“ jau tuomet buvo pasiruošusi tvarkyti užkrėstas medicinines atliekas. Šiuo metu pavojingųjų medicininių atliekų tvarkytojai dirba įprastu režimu ir sako turintys dar daug rezervo priimti medicinines atliekas iš visos Lietuvos. Svarbiausia, pasak „Toksikos“ vadovo, kad užkrėstos atliekos būtų atskirtos nuo buitinių atliekų ir neiškeliautų į komunalinių atliekų sąvartynus.

Dėl medicininių atliekų tinkamo tvarkymo galima konsultuotis „Toksikos“ tel. 8 698 31403.