Pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika“ Alytaus miesto ekstremalių situacijų komisijai pranešė 2020 m. kovo 17 d. baigusi visos Alytaus gaisravietės tvarkymo darbus. Per paskutinįjį trečiąjį etapą „Toksika“ išvežė 2048 tonas pavojingųjų atliekų. Iš viso iš Alytaus gaisravietės pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovė išvežė beveik 8230 tonų po gaisro susidariusių pavojingųjų atliekų,
“Per 5 mėnesius sutvarkėme didžiulę gaisravietę, kurioje reikėjo išrūšiuoti degėsius, atskirti gelžbetonį, metalo konstrukcijas, metalo atliekas ir pavojingąsias atliekas. Dirbo didelės darbuotojų ir technikos pajėgos, kurie profesionaliai atskyrė pavojingas ir nepavojingas atliekas. Glaudžiai bendradarbiavome su Alytaus miesto savivaldybe ir jos atsakingais asmenimis. Noriu visiems gaisro padarinių likvidavimo kolegoms padėkoti už sklandų darbą”, – sakė “Toksikos” generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas.
Pasak jo, gaisravietėje susidariusios atliekos buvo ištirtos „Toksikos“ laboratorijoje ir akredituotoje Vokietijos laboratorijoje. Tyrimai buvo skirti nustatyti pavojingas atliekas, jų sudėtį ir apsispręsti dėl tinkamo tvarkymo būdo.
Iš Alytaus gaisravietės atliekos išvežtos į „Toksikos“ Šiaulių padalinį, kur dalis jų tvarkoma „Toksikos“ pavojingųjų atliekų sąvartyne, o dalis deginama pavojingųjų atliekų deginimo jėgainėje.
„Toksikoje“ veikia vienintelė Baltijos šalyse pavojingųjų atliekų deginimo jėgainė, kuri skirta saugiai deginti pavojingąsias atliekas 1200 laipsnių temperatūroje. Deginimo jėgainėje veikia moderni dūmų valymo sistema, o išmetimai nuolat skelbiami aplinkosaugininkams ir visuomenei.
Be to, „Toksika“ Šiaulių rajone yra įrengusi specialų pavojingųjų atliekų sąvartyną. Tai pirmasis ir vienintelis Lietuvoje pavojingųjų atliekų sąvartynas su atliekų stabilizavimo baru ir įdiegtomis stabilizavimo technologijomis bei visa reikiama infrastruktūra saugiai šalinti pavojingąsias atliekas, susidarančias Lietuvoje. Specialiai įrengtame sąvartyne atliekos saugiai surenkamos ir palaidojamos, išvengiant aplinkos bei paviršinių, požeminių bei gruntinių vandenų teršimo įvairiomis cheminėmis medžiagomis bei sunkiaisiais metalais.
„Toksikos“ generalinis direktorius A.Dirvinskas sakė, kad tiek jo vadovaujamai įmonei, tiek aplinkosaugininkams, tiek Alytaus miestui ir visai valstybei Alytaus gaisras ir jo padarinių likvidavimas buvo didžiulis išbandymas. Jo padariniams saugiai likviduoti prireikė 5 mėnesių ir didelių įmonės pajėgumų.
„Šis atvejis parodė, kad mes galime ir sugebame Lietuvoje sutvarkyti didelius kiekius pavojingųjų atliekų, jas saugiai utilizuojant „Toksikos“ turimoje atliekų tvarkymo infrastruktūroje. “Toksika“ tvarko atliekas, kurios nedalyvauja žiedinėje ekonomikoje, ir vienintelis jų sutvarkymo būdas yra saugus utilizavimas“ – sakė A.Dirvinskas.
Anot jo, neeilinė ekologinė nelaimė Alytuje parodė egzistuojančias atliekų surinkimo ir tvarkymo spragas. A.Dirvinskas tikisi, kad panašios ekologinės nelaimės Lietuvoje nepasikartos.